streda 19. novembra 2014

Rekapytulejšn...


V rámci prekrásneho balíčka zaveseného v sieňach digitálneho múzea z Toga si teraz môžete zaobstarať (a, hádam aj, prečítať) predchádzajúce vydania, toť Tereza Sopko – možno., Štefan Abulia Hovan – Patologická Porucha Psychickej Regulácie Činnosti a dokonca aj celú kopu čísel anorektického časopisu PROJEKTill... a ak Vám to čas a neabsencia rúk dovolí, zapojte sa do projektu ZROB SI SVOJU REEDÍCIU, v rámci ktorého si môžete spraviť vlastnú reedíciu spomínaných titulov! No a tu už je ten balík a aj pár riadkov na navnadenie:


Slovná i ručná zručnosť (tereza sopko: možno.)
(Zuzana Ištvánfyová)


Dostalo sa mi „do pestúnskej starostlivosti“ dielko, modré ako moje utorky, voľné ako moje nedele. možno. Už pri prvom čítaní som mala neprekonateľný pocit, že zbierka je o mne, alebo teda, aspoň mne. Pár dní necudne ležala v mojej posteli. Listy lietali po izbe a ja som ich s istou dávkou pedantnosti usporadúvala do kôpok. A čítala. Čím viac, tým radšej. Nadčasovosť, nadpriestorovosť i nadosobnosť básní, ktoré dýchajú známom. Podobne ako tereza som pri nich začala strácať pojem o hraniciach a zas ich nachádzala, narážala na ne. Textíky sú to láske, o samote, o telesne, o snahe vylúčiť seba z ľudí alebo aspoň ľudí zo seba. O chýbaní rôzneho druhu. Sú to kvapôčky potu pri self-terapii, slzy self-centrizmu, rosa možných svetov (genitív). Vlažia.
O čom teda možno. je? Možno o definitívne naznačenom bodkou, možno o pokračovaní naznačenom malým začiatočným písmenom. A možno je možno. len tak všeobecne o tereze (tiež našťastie pokračuje, preto to malé „t“), o nás všetkých, o vnútrach, ktoré sa ešte viac skrývajú do seba, no robia to tak prefí/i/kane, že sa zdá, ako by sa prevracali (či vyvracali?) zvnútra von. Na jednej strane citlivé, jemné a až detsky plaché postoje, na druhej surovo až vulgárne vykrikujúce po/citovosť, ktorá bolí, no zároveň pomáha rásť z veku tínedžérskej nestálosti do ešte nestálejšej dospelosti. „s pocitom / mám v piči...“
Mám rada takéto formáty básnických zbierok. Logická prepojenosť obsahu a formy. Voľné listy = voľnosť čitateľskej požívateľnosti. Ako keď je jedno, čo s čím skombinujeme na tanieri, lebo veď aj tak to skončí v jednom a tom istom žalúdku. Tak i tu. Všetko skončí niekde hlbšie v nás, predtrovené rozumom. možno. je hravá zbierka. Alebo aspoň má taký potenciál. Asi si niektoré stránky prilepím na skriňu. Alebo použijem ako záložky do iných kníh. Možno podľa kategórií, do ktorých som si zbierku možno. vnútorne rozdelila: senzualizmus, erotizmus, „lingvistické básne“, a navyše sa mi tie kategórie prevrstvujú! Ach, tá postmoderna!
Zbierka možno. určite stojí za čítanie a pohranie sa s (žeby vplyv cudzích jazykov?).
A čo autorka? „má sa dobre. / číta ma z dlane.“


Štefan Abulia Hovan: Patologická porucha psychickej regulácie činnosti
(Jana Vašičková)


To sú skriptá? Hej, rozmnoženiny abuliovho videnia a vnímania a konania namiesto rozmýšľania, lebo ako hovorí „myslel som si, že sa to stalo/ ale nestalo sa to/ preto som prestal strácať čas myslením a/ začal som ho strácať konaním./“
Konanie strácania času. Liturgické alebo letargické myšlienky, ktoré sa na vás lepia a niekedy si s nimi neviete dať rady. Na počiatku jedna, do ktorej sa vhusťujú ďalšie „dvere/ samé dvere/ niektoré očíslované, iné nie/.
Abulia má svoj osobitý rozmer, je ako mlynček, do ktorého nahádže všetko, čo vidí a čo sa ho dotýka. Z mlynčeka vychádzajú slížiky mäsa, ktoré sa zviezlo so všetkým ostatným. Niekedy s otáznikom na konci. Skutočným alebo len tým v našej hlave. Mozog, žena a ježiš v jednej osobe?
Premýšľanie a pochybovanie o človeku (aj o sebe a svojom živote) a jeho (svojom) myslení  s prirodzenou alebo snažiacou sa slobodou mysle, aj takto vidím to, čo vytvoril. Nemám pocit, že by sa na niečo hral, akurát sa mu poväčšine darí  hravo narábať so slovami. Jeho svet je hravý a ohybný, zbavený nemennosti a ustálenosti, čo niekedy pôsobí tiež uzavreto a chvíľami neslobodne, ale skôr s otázkou do budúcna, ako sa abulia ďalej vyvinie, či dokáže byť pružný aj sám vo svojom videní.



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára